Mobil Menü

FLORA DENGESİZLİĞİ

Bağırsak florasının sağlığı, vücudun genel durumuna bağlıdır. Bağırsak florasının sağlığı, bakteriyel florayı bozan antibakteriyel ilaçların kullanılması veya yetersiz beslenme gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Ayrıca, ani sıcaklık değişiklikleri, çevre kirliliği ve uzun süre dengesiz beslenme, hormon kullanımı, kemoterapi ajanları, stres ve ameliyat gibi durumlar da bağırsak florasının dengesini olumsuz etkileyebilir. Boğaz veya akciğerler gibi bağırsak da viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan etkilenebilir.

Bu durumlarda, "iyi" bakterilerin sayısı ve çeşitliliği azalırken, zararlı bakterilerin sayısı da artar ve bu yüzden sağlık durumu kötüleşir. Bağırsak florasında dengesizliğin işaretleri şunlardır: Karın ağrısı, ishal veya kabızlık, karında şişlik, karında ağırlık hissi, kusma, bulantı ile birlikte kırgınlık ve halsizlik.

Bağırsak Dengesizliğinin Sebepleri Nelerdir?

"İyi" bakterilerin sayısı azaldığında, vücut için gerekli vitaminlerin ve yararlı maddelerin üretimi düşer. Bağırsakların besleyici öğeleri emme ve enfeksiyonlara karşı koruyucu maddeleri sentezleme kapasitesi azalır. Bozulan insan bağırsak florası, vücudu zararlı bakterilerin ve virüslerin istilasına karşı koruyamaz. Bunun sonucunda, bağırsak florasının eski haline getirilmesi gerekir.

Bağırsak florasının dengesi her insanda farklıdır, yaşa göre değişir ve dinamik denge durumundadır. Bu denge, yukarıda açıklanan veya başka sebeplerden dolayı bozulduğunda bağırsak florasının normal haline getirilmesi gerekir.