Mobil Menü

BELİRTİLER

Karında Şişlik

Gaz, daima bağırsakta üretilir. Bir kişi günde yaklaşık 400 ila 1200 ml gaz üretir. Bu miktar, sindirim borusundan giren hava miktarına ve floranın ürettiği gaz miktarına bağlıdır. Bazı mikroorganizmalar, kalın bağırsağa gelen mayalanmış besinden, hidrojen ve metan üretiminden sorumlu bir spesifik enzime sahiptir.

Sindirim sisteminde aynı anda bulunan gazların miktarı genellikle 100 ml’den azdır. Ancak, bazı durumlarda gaz üretimi artabilir ve önemli bir rahatsızlığa yol açabilir. Bunlardan biri irritabl (huzursuz) bağırsak sendromudur ve genellikle bağırsaktan gelen yüksek sesler ve gazla birlikte karında şişkinlik ve ağırlık hissiyle ilişkilidir. Bu bağırsak bozukluğu işaretleri, gece uykusu sırasında önemli oranda azalır.

Bağırsak Bozuklukları

Her on kişiden biri, özellikle ishal ve kabızlık olmak üzere bağırsak sorunları yaşamaktadır. Bağırsak bozuklukları; yetersiz sindirim, karında şişlik, mide gazı, kabızlık ve ardından ishal, ruh halinde ani değişimler, uyku bozuklukları, cilt hastalığı, bitkinlik, geğirme olarak ortaya çıkar.

Bağırsak bozukluğu; tıbbi ürünlerin aşırı kullanılması (özellikle antibakteriyel ilaçlar), farklı hastalıklar, yakın tarihte ameliyat, hareketsiz yaşam tarzı, stres ve hepsinin önemlisi yetersiz beslenme gibi nedenlerden dolayı florada meydana gelen bir dengesizlikten kaynaklanır. Hızlı, düzensiz yenen veya aşırı büyük öğünler, yemek yerken konuşmak, sakız çiğnemek, aşırı karbonatlı içecek tüketimi, sebze ve meyve yönünden zayıf, şeker ve yağ yönünden zengin beslenme biçimi bağırsak florasının dengesini bozabilir ve bağırsak bozukluklarına yol açabilir.

İshal

İshal; sulu dışkılama, dışkı miktarında veya dışkılama sıklığında artış şeklinde ortaya çıkan bir bağırsak bozukluğudur. İshalli kişiler günde birkaç kez dışkılar; bazen, gece vakti de ishal meydana gelebilir.

İshal birçok nedenden kaynaklanabilir; zararlı mikroorganizmaları içeren yiyeceklerin tüketilmesiyle ilişkili olarak gelişen bir enfeksiyon; aniden soğuk havaya maruz kalma durumunda bağırsağın normal kasılmalarında hızlanma gibi... Zehirli kimyasalların veya bozulmuş yiyeceklerin veya kişinin alerjik olduğu ürünlerin alınması ve aşırı alkol tüketimi de yetişkinlerde ishale neden olabilir.

İshal ile birlikte başka belirtiler de görülebilir: bağırsak krampları, dışkı geçişinde anüste yanma hissi ve halsizlik. En şiddetli durumlarda, enfeksiyon işareti olan ateş ve sıvı kaybı gelişebilir.

Karın Ağrısı

Karın ağrısı, farklı şiddetlerde olabilir ve genellikle kaburgaların altında ortaya çıkar (diyaframın altında ve üst karın bölgelerinde) ve pelvis ile bağırsağın bulunduğu diğer bölgelere yayılır. İki tip karın ağrısı vardır: İlki, kramp benzeri karın ağrısıdır (kolik); akut evresi ve gevşeme evresi spontane olarak birbirini izler. Diğer tip ise dışkılama veya gaz çıkarma sırasında şiddeti değişmeyen sürekli karın ağrısıdır. Karın ağrısının birçok farklı nedeni vardır: Çoğu durumda, karın ağrısı, kabızlık veya yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Karın ağrısına mide veya bağırsağın bakteriyel veya viral enfeksiyonundan kaynaklanan ateş, ishal, bulantı ve kusma eşlik ediyorsa, sorun daha karmaşık bir hal alır.

Karında Ağırlık Hissi

Karında ağırlık hissi ve karın ağrısı; farklı dışkı kıvamı ve/veya dışkılama sıklığıyla birlikte bağırsak bozukluğu, ishal ve/veya kabızlıkla ilişkili olabilir. “Neden karnımda ağırlık hissi var?”, “Niye karnım ağrıyor?”... Bu sorular her zaman bağırsak florasının dengesizliğinde ortaya çıkar.

Tedavi ve Önleme

Yetişkinlerde altta yatan nedenin tedavisi ile birlikte, probiyotik mikroorganizmaların sporlarını kullanmak yararlı olabilir.

Probiyotikler, dışkının kıvamını sabitler, bağırsak hareketlerini düzenler, bağışıklığa destek verir ve sorunu çözmeye, dolayısıyla genel sağlık durumunda iyileşmeye yardımcı olabilir.