Yetişkinlerde Bağırsak Mikrobiyotası

İnsanlardaki bağırsak mikrobiyotası (çeşitli yararlı görevleri olan mikroorganizmalar topluluğu), birçok hayati göreve sahiptir. Bağırsak mikrobiyotası, bu görevleri içerdiği farklı bakteri tiplerinin etkileriyle başarmaktadır.

Sağlıklı kişilerin bağırsak mikrobiyotasında 500'den fazla mikroorganizma türü bulunur. Her bireyin bağırsak mikrobiyotası kendine özgüdür, yani bunu bir tür “parmak izi” olarak kabul edebiliriz. Aynı zamanda, sağlıklı bir kişinin bağırsak mikrobiyotası, o vücudun ihtiyaçlarına tamamen uyum sağlar.

Normal bağırsak mikrobiyotasının oluşumu, uzun ve karmaşık bir süreçtir. Çeşitli mikroorganizmalar doğumdan itibaren insan vücudunda çoğalmaya başlar ve yıllar içerisinde dengeli bir olgunluğa ulaşır.

Bağırsak mikrobiyotasının içeriği, sindirim sisteminin farklı bölümlerinde (ağız boşluğu, mide, ince ve kalın bağırsakta) farklı miktarlardadır.

Mikroorganizmaların midedeki büyüme ve çoğalmaları, buradaki asitlik düzeyi yüksek olduğu için sınırlıdır. Miktarları, ince bağırsağa geçtikçe kademeli olarak artış gösterir ve en fazla bakteri kalın bağırsakta bulunur. Ağız boşluğundaki bakteriler koruyucu özelliktedir. Mide ve bağırsaklardaki bakterilerse enfeksiyonlara karşı sert bariyerlerdir.

Bağırsaktaki yaygın bakteri tipleri “iyi” niteliktedir; dengeyi korur ve sindirim sisteminin normal fonksiyonuna devam etmesini sağlar. Bağırsak mikrobiyotasında tehlikeli bakteri türleri de bulunmasına rağmen, iyi bakterilerin sayısı ve çeşitliliği yeterli olduğu sürece bunların bir bozukluğa veya hastalığa yol açma kapasitesi yoktur.

Bağırsak mikrobiyotasının dengesi, antibiyotik ilaçlar, dengesiz beslenme ve enfeksiyonlar gibi çeşitli faktörlerden dolayı etkilenebilir. Böylece hastalığa neden olan bakteri türlerinin miktarı artarak “iyi” bakteri türlerinin sayısı ve çeşitliliği etkilenir. Bu gibi durumlarda sindirim sistemi düzensizlikleri görülebilir.

Nereden Satın Alabilirim?

Enterogermina'yı eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Gizlilik ve Çerez İlkeleri

Vestibulum vestibulum congue ligula, nec dictum nisi interdum ut. Curabitur consequat vestibulum velit at pretium. Etiam fermentum non odio non feugiat. Duis sollicitudin ultrices arcu id porta. Vestibulum lobortis felis felis. Mauris quis posuere neque. Proin eleifend odio non dolor pharetra luctus. Cras tristique neque eget diam rhoncus, eu porttitor enim suscipit. Praesent aliquet velit sit amet risus viverra accumsan. Praesent eu odio eros. Ut faucibus tellus in nulla lacinia sagittis. Nam sit amet tempus justo. Quisque dapibus, nibh et condimentum dignissim, nisi nibh accumsan nisi, sit amet semper sem enim et risus.

Morbi placerat faucibus sem, sit amet finibus nisl imperdiet ac. Proin cursus sit amet ante ac efficitur. Integer id ex venenatis, fermentum risus at, pulvinar felis. Vestibulum finibus varius convallis. Sed pharetra turpis nunc, ut gravida nisi faucibus id. Sed convallis ipsum tincidunt venenatis blandit. Ut luctus varius turpis sit amet finibus.

Enterogermina web sitesinden çıkmak üzeresiniz.

Bu link yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Sanofi, bu şirket dışı web sitesinin içeriğinden sorumlu değildir. Bu web sitesi Türkiye Cumhuriyeti yasa ve yönetmeliklerine uymayabilir ve içeriği T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan metinlerden farklı olabilir.

Devam etmek istiyor musunuz?

Devam etmek için tıklayınız.