Mobil Menü

 

Probiyotik Nasıl Seçilir?

Bağırsak florasının dengesini yenilemek için probiyotik seçimi, şüphesiz, oldukça zorlu bir iştir.

Öncelikle seçimin, insan diyetini destekleyebilen, floranın fizyolojik dengesini geri kazandırarak, onu koruyarak ve hastalık gelişimini önleyerek tedavi edici bir etki gösterebilen ürünler olan probiyotikler arasında yapılması gerekir.

Dahası, içerikte bulunan probiyotik mikroorganizmaların özelliklerinin yani probiyotiğin etki mekanizmasının dikkate alınması gerekir:

▸ Probiyotik mikroorganizmaların canlı ve aktif durumda bağırsağa ulaşma yeteneği;

▸ Kullanılan probiyotiğin antibakteriyel dirence sahip olup olmadığı, antibakteriyel tedavi sırasında kullanılıp kullanılamayacağı ve böyle bir durumda pozitif özelliklerini sürdürüp sürdürmediği;

▸ Saklama koşulları: Bazı probiyotiklerin buzdolabında saklanması gerekirken, bazılarının gerekmez.

Buzdolabında saklanması gerekmeyen probiyotikler, özel saklama koşullarına gerek olmadan seyahat veya tatil sırasında kullanılabilir. Isıya dayanıklı oldukları için çocuklara sıcak içecekler içinde verilebilir. Lezzet de çocuklarda tıbbi ürün kullanımında önemli bir faktördür. Tadı olmayan bir tıbbi ürünün kullanımı, yiyeceklere ve içeceklere eklenmesi daha kolaydır. Bu durumda, çocuklar onları almayı reddetmez. Çocuklara yönelik bu tür probiyotikler özellikle uygundur.