Çocuklar İçin Enterogermina

Enterogermina, probiyotik mikroorganizma içerir. Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

İçindekiler (5 ml'lik 1 flakon içinde):
Su, Bacillus clausii sporları 2x109 cfu*

Kullanım şekli ve dozu:
Kullanmadan önce flakonu çalkalayın.
2-10 yaş grubu çocuklarda: Günde 1 flakon (5ml, 2x109 cfu* B. clausii ) içilir.

*cfu: Canlı bakteri miktarı

Enterogermina 2 Milyar Flakon Nasıl Kullanılır?

Enterogermina 2 Milyar Flakon, iyice çalkalandıktan sonra ağza dökülerek veya içeceklerle karıştırılarak içilebilir. 2-10 yaş arası için kullanıma uygundur.

Enterogermina 4 Milyar Flakon Nasıl Kullanılır?

4 milyar bakteri içeren Enterogermina 11 yaş ve üzeri tüm aile için kullanıma uygundur. 11 yaş altındaki çocuklar için hekiminize başvurarak kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirmeniz gereken birçok durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Enterogermina, içeriğindeki probiyotik mikroorganizmalar ile çocuğunuzun sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

  • Virüsler ve bakteriler çocuğunuzun sindirim sistemini etkileyebilir.
  • Hekim önerisi ile antibakteriyel ilaç kullanan çocuğunuzun bağırsak mikrobiyotası etkilenebilir.
  • Beslenme değişiklikleri çocuğunuzun sindirim sisteminin dengesini etkileyebilir.
  • Diş çıkarma dönemi, laktoz intoleransı, gluten hassasiyeti veya çölyak hastalığı gibi durumlar, çocuğunuzun bağırsak mikrobiyota dengesini etkileyebilir.


Enterogermina, dünyada 60 yılı aşkın deneyimiyle çocuğunuzun güvenle kullanabileceği bir probiyotiktir.

BAĞIRSAK MİKROBİYOTASINA ETKİ EDEN BAZI DURUMLAR

Antibakteriyel Tedavi

Antibakteriyel ilaçlar, bağırsak mikrobiyotasının dengesini bozabilir ve sindirim sistemi düzensizliklerine neden olabilir. Antibiyotikler vücudumuzdaki kötü bakterileri hedeflerken iyi bakterileri de etkileyebilirler. Yapılan son çalışmalarda antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyotasında yaratabileceği olumsuz etkilerin uzun süre devam edebildiği gösterilmiştir. Bu durumda bozulan bağırsak mikrobiyotası, ishal, gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

NEDEN ENTEROGERMINA?

Enterogermina canlı spor içeren bir probiyotiktir.

Spor, bakterinin kendini korumaya almış halidir. Enterogermina'nın içerisindeki Bacillus clausii bakterisi, doğal olarak spor yapma özelliğine sahiptir. Bu sporlar, midedeki asidik ortam bariyerini aşarak bağırsağa ulaşır.

Bağırsakta uygun ortamı yakalayarak canlı hale dönüşür ve çoğalmaya başlar (kolonize olur). Ancak bu şekilde yararlı etkilerini gösterebilir.

Beslenme ve Dış Faktörler

Çocukların bağırsak mikrobiyotası yetişkinlere göre çok daha hassastır. Okula dönüş, seyahat, tatil gibi dönemlerde değişen beslenme düzeni, hava koşulları, biyolojik saatin değişmesinin etkisi gibi birçok faktör ve sindirim sistemi dengelerini etkileyebilir.

Okula dönüş, tatil öncesi gibi dönemlerde çocuğunuza yapacağınız probiyotik takviyesi, istenmeyen durumların önüne geçebilir.

ENTEROGERMINA ETKİ MEKANİZMASI

Bacillus clausii , sindirim ve bağışıklık sistemimizde aktif rol alan iyi bakterilerdendir. Yapılan klinik çalışmalar Bacillus clausii’nin bağırsakta antimikrobiyal maddeler sentezleyerek sindirim sistemini ve antikorların (bağışıklık proteini) çoğalmasını sağlayarak bağışıklık sistemini desteklediğini göstermiştir1.

Gıda Hassasiyeti

Bir gıda bileşenine karşı organizmanın gösterdiği bütün aşırı reaksiyonlara gıda hassasiyeti denir. Gıda hassasiyeti, gıda alerjisi ve gıda intoleransı olmak üzere 2’ye ayrılır. Her ikisinde de güvenli gıdalara bile aşırı reaksiyon oluşur.

Belirli gıdalara karşı oluşan duyarlılığın birçok nedeni olabilir. Gıdaların üretilme, saklanma şekilleri, tek yönlü yeme alışkanlığı, stres, çevresel etkiler ve alkol gibi etkiler normalde hiçbir zararı olmayan gıdaların da duyarlılık kazanmasına neden olur. Bu etkiler bağırsak fonksiyonlarını etkiler ve yiyecekler içindeki bileşenler, bağışıklık sistemimizi harekete geçirdiği için sürekli bir savaş başlar2.

Gıda hassasiyeti belirtileri:

Gıda hassasiyeti belirtileri hemen gelişir ve çeşitli bölgelerde oluşabilir. Bulgular, gıdanın yenmesinden 1-2 dakika içinde ile 2 saat sonra ortaya çıkabilir: Bulantı, kusma, karın ağrısı, gaz, karında şişkinlik, döküntü, dil ve damakta şişme, boğazda kaşıntı, yanma gözlenebilir.

En yaygın hassasiyet türleri, şeker (laktoz, sorbitol) ve gluten hassasiyetidir (çölyak hastalığı)2.

Gıda intoleransının en yaygın tipleri nelerdir?

Gıda intoleransının en bilinen tipi laktoz intoleransıdır. Laktoz intoleransına sahip kişilerde sütteki laktoz şekerini sindirecek laktaz enzimi yetersizdir. Diğer bilinen gıda intolerans tipleri fruktoz, gluten, alkol, bazı tip lifler ve lezzet arttırıcı (MSG), koruyucular (sülfit) gibi gıda katkı maddeleri intoleransıdır2.

Bu hassasiyeti olan kişilerde, bağırsak mikrobiyotası şekerin mayalanmasına sebep olarak gaz üretir. Bu gaz; ishal, mide gazı ve karında şişlik gibi sindirim sistemi düzensizliklerine yol açabilir. Bu tip gıda hassasiyeti oldukça yaygındır ve genellikle huzursuz bağırsak sendromu gibi kronik bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Gluten Hassasiyeti veya Çölyak Hastalığı

Gluten hassasiyeti veya çölyak hastalığı, vücut gluteni (buğday, çavdar, arpa ve yulafta bulunan bir protein) parçalayamadığında ortaya çıkan bir bağırsak fonksiyon bozukluğudur. Bu fonksiyon bozukluğu da bir tür gıda hassasiyetidir. Belirtileri arasında ishal, kilo kaybından dolayı halsizlik, sinirlilik, karın ağrısı ve kramplar vardır. Çocuklar, büyümenin engellenmesi gibi yetersiz veya dengesiz beslenme belirtileri de yaşayabilir.

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI

Çocukların bağırsak mikrobiyotası, yaşamlarının ilk dakikalarında, annenin mikroorganizmaları ve ortamdaki mikroorganizmalar ile temas ederek oluşmaya başlar.

Doğum yöntemi, bağırsak mikrobiyotasının yapısını belirleyen önemli bir faktördür. Normal doğumda bebek annenin doğum kanalından geçerek bağırsak mikrobiyotasındaki ilk bakterileri alırken, sezaryen doğumda, annenin vajinasıyla temas oluşmaz ve başka bir mikrobiyota yapısı ortaya çıkar.

Uyarılar/önlemler:

Tavsiye edilen günlük porsiyon aşmayın.
Takviye edici gıdalar normal beslenmenin önüne geçemez.
Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın.

  • • İlaç değildir!
  • • Hastalıkların önlenmesi veya tedavi etmesi amacıyla kullanılamaz!
  • • Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız.
  • • Ağız yoluyla içilen sıvıdır.
  • • Sağlıklı yaşam için dengeli ve çeşitli beslenme önemlidir.
Yayınlama Tarihi: 11.03.2019
Son Güncelleme Tarihi: 11.03.2019

Nereden Satın Alabilirim?

Enterogermina'yı eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Enterogermina web sitesinden çıkmak üzeresiniz.

Bu link yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Sanofi, bu şirket dışı web sitesinin içeriğinden sorumlu değildir. Bu web sitesi Türkiye Cumhuriyeti yasa ve yönetmeliklerine uymayabilir ve içeriği T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan metinlerden farklı olabilir.

Devam etmek istiyor musunuz?

Devam etmek için tıklayınız.