Mobil Menü

BAĞIRSAK FLORASI DENGESİZLİĞİNİN BELİRTİLERİ

İshal

Çocuklarda ishalin nedenleri arasında beslenme değişiklikleri, bağırsak enfeksiyonları, gıda hassasiyeti, antibakteriyel ajanların kullanılması, ani sıcaklık dalgalanmaları ve diş çıkarma vardır. Nedeni ne olursa olsun, ishal her zaman bağırsak florasında bir dengesizliğe yol açar.

Karın Ağrısı

Karın ağrısı, çocuklarda çok yaygın ve sık görülen bir belirtidir. Sürekli veya gelip giden kramplar şeklinde olabilir. Çocuklarda karın ağrısı farklı şiddet derecelerinde ve ani olabilir. Bir çocuk karın ağrısından şikâyet ederse, bu rahatsızlığın halsizliğe veya karında ağırlık hissine yol açabildiğini bilmelisiniz.

Çocuklarda karın ağrısı, mide ve bağırsakta bakteriyel veya viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, karın ağrısına bulantı, kusma, ishal, ateş gibi belirtiler eşlik eder.

Karında Şişlik

Çocuklarda karında şişlik, karın ve/veya bağırsakta aşırı gaz üretiminden dolayı bir ağırlık hissi şeklinde ortaya çıkar. Çocuklarda bu belirti genellikle çeşitli koşullarla ilişkilidir: gıda hassasiyetinden kaynaklanan aşırı gaz üretimi, kolik ve viral gastroenterit gibi.

Kolik

Çocuklarda kolik, özellikle yenidoğan bebeklerde oldukça yaygın bir olaydır ve genellikle, bebeğin üçüncü veya dördüncü ayında ortadan kaybolur. Zaman zaman ortaya çıkan kolik, bağırsak flora bozukluğu belirtisidir.

Tedavi ve Önleme

Çocuklarda altta yatan nedenin tedavisi ile birlikte, probiyotik mikroorganizmaların sporlarını kullanmak yararlı olabilir.

Probiyotikler, dışkı sıklığını azaltır, dışkının kıvamını sabitler ve sonuçta sorunu çözmeye ve çocuğun genel sağlık durumunda iyileşmeye yardımcı olabilirler.