Mobil Menü

BAĞIRSAK FLORASI DENGESİZLİĞİNİN NEDENLERİ

Bağırsak Enfeksiyonları

Virüsler ve bakteriler sindirim sistemini etkileyebilir, çocuklarda mide hastalıkları ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açabilir. Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu; ishal, kusma, karın ağrısı, genel halsizlik ve ateş gibi sindirim sistemi belirtileri gösterir. Bu bakteriyel enfeksiyon belirtileri, hastalığa neden olan mikroorganizmaya ve hastalığın şiddetine bağlı olarak, birkaç gün ila birkaç hafta arasında sürebilir.

Sindirim sisteminde, bakteriler ve virüsler bağırsak duvarında iltihaplanmaya ve kısmi yıkıma neden olur. İltihap sonucunda sümüksü veya jel gibi balgam oluşur ve ciddi durumlarda, dışkıyla birlikte iltihap ve kan da atılır. Bu bağırsak enfeksiyonu belirtilerine kusma eşlik edebilir.

Gastroenterit ile ilişkili sıvı ve elektrolit kaybı sağlıklı yetişkinler için basit bir rahatsızlık olsa da, çocuklarda ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple, çocuklarda bağırsak enfeksiyonunu tedavi yönteminin zamanında belirlenmesi oldukça önemlidir.

Antibakteriyel Tedavi

Antibakteriyel ilaçlar, bağırsak florasının dengesini bozabilir ve ishale neden olabilir. Antibiyotik ile ilişkili ishal, bir antibakteriyel ilacın bağırsak üzerindeki doğrudan tahriş edici etkisinden ve flora dengesinin bozulmasından kaynaklanabilir.

Antibiyotik ile ilişkili ishal, çocuklarda daha yaygındır ve vakaların %20-25’inde gözlenir. Çocuklarda ishal; hastaneye yatış veya uzun süre hastanede kalma, antibiyotik tedavisinin erken kesilmesi veya her zaman doğru bir yaklaşım olmasa da antibakteriyel ilacın bir başka ilaçla değiştirilmesi gibi durumlara yol açabilir. Çocuklarda ishal tedavisini, bu bakteriyel ilaca dirençli, bağırsak florasının fizyolojik dengesini koruyabilen veya yenileyebilen probiyotik kullanılarak gerçekleştirmek faydalı olabilir.

Beslenme ve Dış Faktörler

Bir bebeğin bağırsağı, beslenmedeki değişikliklere uyum sağlamalıdır. Anne sütünden mama ile beslenmeye geçişte veya mama değişikliğinde, çocuklarda kabızlık veya ishal, karın ağrısı, karında şişlik, mide gazı ve kolik gibi belirtiler gelişebilir.

Anne sütünden kesildiği dönemde yeni ürünlerin kullanılması da bebeklerde ishal ve karın ağrısına neden olabilir. Çocuk karında şişlik de yaşayabilir.

Seyahat veya tatil sırasında değişen hava koşulları, hava sıcaklığındaki önemli dalgalanmalar (örn, sıcak havada klimayla soğutulan kapalı yerlere girmek), sindirim sistemi için ciddi bir sorun olabilir ve çocuklarda sürekli ishal ve karın ağrısına neden olabilir.

Gıda Hassasiyeti

Gıda hassasiyeti, bazı yiyecekleri sindirememe durumudur. Nedenleri arasında sözde psödo-alerjik reaksiyonlar, gıda enzimlerinin eksikliği, enfeksiyonlar ve gıda hassasiyetiyle ilişkili diğer reaksiyonlar olabilir.

Gıda hassasiyeti belirtileri: Farklı tipte gıda ürünlerine hassasiyet farklı belirtiler gösterir; ancak, en yaygın olanı bağırsak bozukluklarıdır (karında şişlik, kabızlık, ishal, karın ağrısı ve mide gazı). En yaygın hassasiyet türleri, şeker (laktoz, sorbitol) ve gluten hassasiyetidir (çölyak hastalığı).

Şeker Hassasiyeti (Laktoz, Sorbitol)

Şeker hassasiyeti (laktoz, sorbitol), normalde vücutta şekeri parçalayan bir enzimin eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumda, şeker daha basit elementlere ayrışmaz ve bağırsakta emilmez; yerine, suyu emer. Ardından, bağırsak florası şekerin mayalanmasına sebep olarak bir gaz üretir. Bu gaz, ishal, mide gazı ve karında şişlik gibi sindirim sistemi bozukluklarına yol açar. Bu tip gıda hassasiyeti oldukça yaygındır ve genellikle huzursuz bağırsak sendromu gibi kronik (müzmin) bağırsak sorunlarına yol açar.

Gluten Hassasiyeti (Çölyak Hastalığı)

Çölyak hastalığı, vücut gluteni (buğday, çavdar, arpa ve yulafta bulunan bir protein) parçalayamadığında ortaya çıkan bir bağırsak fonksiyon bozukluğudur. Bu fonksiyon bozukluğu da gıda hassasiyetidir. Belirtileri arasında ishal, kilo kaybından dolayı halsizlik, sinirlilik, karın ağrısı ve kramplar vardır. Çocuklar, büyümenin engellenmesi gibi yetersiz veya dengesiz beslenme belirtileri de yaşayabilir.

Diş Çıkarma

Çocuklarda diş çıkarma fizyolojik bir olaydır. Ancak, aşırı tükürük salgılama, diş etlerinde şişme ve kızarıklık, huzursuzluk ve iştahsızlık gibi farklı bozukluklara yol açabilir.

Süt dişlerinin çıkması, bazen orta dereceli ateş veya ishale neden olabilir.

Bağırsak florası sağlıklı ve dengeli olduğunda, bu bozuklukların meydana gelme olasılığı azalır ve süt dişlerinin çıkmasıyla ilgili belirtiler bu kadar sık görülmez.