Mobil Menü

YETİŞKİNLERDE BAĞIRSAK FLORASI

İnsanlardaki bağırsak florası (çeşitli yararlı görevleri olan mikroorganizmalar topluluğu), birçok hayati göreve sahiptir. Bağırsak florası, bu görevleri içerdiği farklı bakteri tiplerinin etkileriyle başarmaktadır.

Sağlıklı kişilerin bağırsak florasında 500'den fazla mikroorganizma türü bulunur. Her bireyin bağırsak florası kendine özgüdür, yani bunu bir tür “parmak izi” olarak kabul edebiliriz. Aynı zamanda, sağlıklı bir kişinin bağırsak florası, o vücudun ihtiyaçlarına tamamen uyum sağlar ve bu sebeple, içeriği hayatı boyunca oldukça dengelidir, sabit kalır.

Normal bağırsak florasının oluşumu, uzun ve karmaşık bir süreçtir. Çeşitli mikroorganizmalar doğumdan itibaren insan vücudunda çoğalmaya başlar ve yıllar içerisinde dengeli bir olgunluğa ulaşır.

Bağırsak florasının içeriği, sindirim sisteminin farklı bölümlerinde (ağız boşluğu, mide, ince ve kalın bağırsak) farklı miktarlardadır. Mikroorganizmaların midedeki büyüme ve çoğalmaları, buradaki asitlik düzeyi yüksek olduğu için sınırlıdır. Miktarları, ince bağırsağa geçtikçe kademeli olarak artış gösterir ve en fazla bakteri kalın bağırsakta bulunur. Ağız boşluğundaki bakteriler koruyucu özelliktedir. Mide ve bağırsaklardaki bakterilerse enfeksiyonlara karşı inanılmaz derecede sert bariyerlerdir.

Bağırsaktaki yaygın bakteri tipleri “iyi” niteliktedir; dengeyi korur ve sindirim sisteminin normal fonksiyonuna devam etmesini sağlar. Bağırsak florasında tehlikeli bakteri türleri de bulunmasına rağmen, bunların bir bozukluğa veya hastalığa yol açma kapasitesi yoktur. Bağırsak florasının dengesi, antibiyotik ilaçlar, dengesiz beslenme ve enfeksiyonlar gibi çeşitli faktörlerden dolayı bozulabilir. Böylece hastalığa neden olan bakteri türlerinin miktarı artarak “iyi” bağırsak florası engellenir. Bu durumlarda bağırsak florasının normal dengesini geri kazandırmak için, özellikli tıbbi ürünlerin kullanılması gibi bazı önlemler alınması gerekir.