Mobil Menü

BAĞIRSAK FLORASININ İŞLEVLERİ

İnsan bağırsak florası, bağırsağın iç duvarını kaplayan hücrelerin çoğalmasına ilişkin karmaşık süreçlerde görev alır. Ayrıca, vücutta zararlı mikroorganizmaların istilasını önleyen bir koruyucu bariyer işlevi görür; bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını düzenler; besinlerin sindirilmesine yardımcı olabilir; çeşitli vitaminleri ve diğer yararlı maddeleri sentezler. Bu kompleks ekosistem, tüm vücudun sağlığı üzerinde etkilidir.

Bu nedenle, bağırsak florasının temel fonksiyonları şu şekilde gösterilebilir:
▸ Metabolik,
▸ Beslenme (sindirimsel),
▸ Koruma
▸ Bağışıklık.

Bağırsak Florasının Metabolik Fonksiyonu

Bağırsak florası, kalsiyum, magnezyum, demir ve diğer yararlı maddelerin emilmesini sağlar. Folik asit, K vitamini, B vitamini kompleksi ve diğer vitaminleri sentezler. Karbonhidratları (şeker) parçalar.

Bakterilerin metabolik yan ürünleri yani atık ürünleri de vücudumuz için yararlıdır. Örneğin, floranın ürettiği kısa zincirli yağ asitleri, kaslar, kalp ve beyin tarafından hızlıca kullanılabilen bir enerji kaynağıdır.

Bağırsak Florasının Sindirimsel Fonksiyonu

İnsan bağırsak florasının önemli bir etkisi de farklı bazı maddeleri üretmesidir; bu maddeler, bağırsak hücreleri için besin sağlar, enerji kaynağıdır ve bu şekilde kalın bağırsağın fizyolojik aktivitesine katkıda bulunur.

Bağırsak Florasının Koruyucu Fonksiyonu

Dışarıdan gelen bakterilere karşı vücudumuzun ilk savunma hattı sindirim sisteminin normal florasıdır. Mide florası, ortamın asiditesini yükseltirken zararlı mikroorganizmaların çoğunu öldürür. İnsan bağırsak florası, hastalığa neden olan mikroorganizmalarla yarışarak onları bağırsak iç yüzeyindeki yerlerinden eder ve besin maddelerinden mahrum bırakır. Ayrıca, doğrudan hastalığa neden olan bakterileri yok eden özel proteinleri de sentezler.

Bağırsak Florasının Bağışıklık Fonksiyonu

İnsan bağırsağı bakteriyel florasının en önemli işlevlerinden biri, mikroorganizmalar ile vücudun bağışıklık sistemi arasında bilgi değişimini sağlamasıdır. Vücudun bağışıklık sistemi, vücudumuzu enfeksiyonlara ve diğer zararlı etkilere karşı koruyan çeşitli maddeleri ve özel hücreleri üretir.