Bağırsak Mikrobiyotası Neden Önemli?

Yetişkinlerde Bağırsak Mikrobiyotası

Çocuklarda Bağırsak Mikrobiyotası

  • Bağırsak mikrobiyotası, bağırsağın iç duvarını kaplayan hücrelerin çoğalmasına ilişkin karmaşık süreçlerde görev alır.
  • Vücutta zararlı mikroorganizmaların istilasını önleyen bir koruyucu bariyer işlevi görür.
  • Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını düzenler.
  • Besinlerin sindirilmesine yardımcı olur.
  • Çeşitli vitaminleri ve diğer yararlı maddeleri sentezler.

Bu kompleks ekosistem, tüm vücudun sağlığı üzerinde etkilidir.

Bağırsak mikrobiyotasının temel fonksiyonları aşağıdaki alanlardadır:

  • Metabolik
  • Sindirim
  • Koruma
  • Bağışıklık

Mikrobiyota Dengesi

Kullandığınız antibakteriyel ilaçlar veya yetersiz beslenme gibi faktörlerin yanı sıra ani sıcaklık değişiklikleri, seyahat, çevre kirliliği, hormon kullanımı, stres gibi durumlarda da hassas mikrobiyota dengesi bozulabilir.

Bu durumlarda, “iyi bakterilerin” sayısı ve çeşitliliği azalırken, zararlı bakterilerin sayısı da artar ve bu yüzden sağlık durumu etkilenebilir.

Metabolik Fonksiyon

Bağırsak mikrobiyotası, kalsiyum, magnezyum, demir ve diğer yararlı maddelerin emilmesini sağlar. Folik asit, K vitamini, B vitamini kompleksi ve diğer vitaminleri sentezler. Karbonhidratları (çoklu şeker yapıları) parçalar.

Bakterilerin metabolik yan ürünleri, yani atık ürünleri de vücudumuz için yararlıdır. Örneğin; mikrobiyotanın ürettiği kısa zincirli yağ asitleri, kaslar, kalp ve beyin tarafından hızlıca kullanılabilen bir enerji kaynağıdır.

Sindirim Fonksiyonu

İnsan bağırsak mikrobiyotasının önemli bir etkisi de farklı bazı maddeleri üretmesidir. Bu maddeler, ön sindirimde rol oynar: bağırsak hücreleri için besin sağlar, enerji kaynağıdır ve bu şekilde kalın bağırsağın fizyolojik aktivitesine katkıda bulunarak besinlerin sindirimine yardımcı olur.

Koruyucu Fonksiyon

Dışarıdan gelen bakterilere karşı vücudumuzun ilk savunma hattı sindirim sisteminin mikrobiyotasıdır. Mide mikrobiyotası, ortamın asiditesini yükseltirken zararlı mikroorganizmaların çoğunu öldürür. Bağırsak mikrobiyotası, hastalığa neden olan mikroorganizmalarla yarışarak onları bağırsak iç yüzeyindeki yerlerinden eder ve besin maddelerinden mahrum bırakır. Ayrıca, doğrudan hastalığa neden olan bakterileri yok eden özel proteinleri de sentezler.

Bağışıklık Fonksiyonu

İnsan bağırsağı bakteriyel mikrobiyotasının en önemli işlevlerinden biri, mikroorganizmalar ile vücudun bağışıklık sistemi arasında bilgi değişiminin sağlamasıdır. Vücudun bağışıklık sistemi, vücudumuzu enfeksiyonlara ve diğer zararlı etkilere karşı koruyan çeşitli maddeleri ve özel hücreleri üretir.

Eşsiz Denge

Konu sağlık olduğunda, hepimiz kalp, beyin veya diğer organlardan bahsederken; genellikle vücudumuzun sayısız hayati fonksiyonunda çok değerli bir role sahip olan bağırsak mikrobiyotamızı unuturuz.

Vücudumuzda bağışıklıktan sorumlu hücrelerin yaklaşık %80'i, özel olarak bağırsakta bulunur.

Bağırsak mikrobiyotası ayrı bir organ olarak düşünülmeli ve eşsiz dengesi korunmalıdır. Bu tüm organizmanın sağlığı için gerekli bir koşuldur.

Serotonin ve Bağırsak Mikrobiyotası

Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotoninin %95’i bağırsaklardaki iyi bakteriler tarafından sentezlenir. Serotonin beyindeki sinir hücreleri (nöronlar) arasındaki kimyasal bağlantıyı kuran ve beyindeki farklı bölümlerin birbirleriyle iletişim kurmasında görev alan önemli bir maddedir3,4.

Serotonine mutluluk hormonu denmesinin temel sebebi, depresyon durumunda kandaki düzeyinin azaldığının ve düzeyi yeniden yükseldiğinde depresyon belirtilerinin azaldığının gösterilmiş olmasıdır3.

Son yıllarda bilinirliği ve önemi giderek artan bir kavram da bağırsaklar ile beyin arasındaki bir iletişim sistemidir. Kısaca “Bağırsak Beyin Aksı” olarak adlandırılan bu sistem, sadece sindirim sistemi işlevlerini değil, duygulanımlar, motivasyon ve yüksek bilişsel işlevler gibi sinir sistemi işlevlerini de etkilemektedir. Bağırsak mikrobiyotasının da bu aks üzerinde çok önemli etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Bağırsaklar ile serotonin arasındaki yakın ilişkiyi gösteren bir başka kanıt da “Bağırsak Beyin Aksı”dır5,6.

Nereden Satın Alabilirim?

Enterogermina'yı eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Gizlilik ve Çerez İlkeleri

Vestibulum vestibulum congue ligula, nec dictum nisi interdum ut. Curabitur consequat vestibulum velit at pretium. Etiam fermentum non odio non feugiat. Duis sollicitudin ultrices arcu id porta. Vestibulum lobortis felis felis. Mauris quis posuere neque. Proin eleifend odio non dolor pharetra luctus. Cras tristique neque eget diam rhoncus, eu porttitor enim suscipit. Praesent aliquet velit sit amet risus viverra accumsan. Praesent eu odio eros. Ut faucibus tellus in nulla lacinia sagittis. Nam sit amet tempus justo. Quisque dapibus, nibh et condimentum dignissim, nisi nibh accumsan nisi, sit amet semper sem enim et risus.

Morbi placerat faucibus sem, sit amet finibus nisl imperdiet ac. Proin cursus sit amet ante ac efficitur. Integer id ex venenatis, fermentum risus at, pulvinar felis. Vestibulum finibus varius convallis. Sed pharetra turpis nunc, ut gravida nisi faucibus id. Sed convallis ipsum tincidunt venenatis blandit. Ut luctus varius turpis sit amet finibus.

Enterogermina web sitesinden çıkmak üzeresiniz.

Bu link yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Sanofi, bu şirket dışı web sitesinin içeriğinden sorumlu değildir. Bu web sitesi Türkiye Cumhuriyeti yasa ve yönetmeliklerine uymayabilir ve içeriği T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan metinlerden farklı olabilir.

Devam etmek istiyor musunuz?

Devam etmek için tıklayınız.